Víceméně všechny buněčné organismy na Zemi můžeme rozdělit podle zdroje přijímané energie na fototrofní (organismy využívající jako zdroj energie sluneční energii) a chemotrofní (organismy využívající jako zdroj energie organické nebo anorganické látky). Člověk je tvor chemotrofní (takže vždy, když čtu článek o přežívání člověka z vesmírné a sluneční energie, mám chutí mlátit hlavou o stěnu! copak jsme nějaké řasy nebo bakterie?? ) a přijímá energii z oxidace základních složek potravy: bílkovin, sacharidů a tuků (ano, vitamíny a minerální látky jsou také velmi důležité ale nejsou zdrojem energie pro člověka).
Pestrá strava je pro člověka velmi důležitá: bílkoviny, sacharidy, tuky doplněné o vitamíny a minerální látky, ruku v ruce s dostatečným příjmem tekutin. (zdroj: empressmajura.com) |
V každé buňce probíhají stovky chemických reakcí a dohromady tvoří velký balík látkové výměny, tzv. metabolismus. Metabolismus našeho těla můžeme rozdělit na dvě (říci opačné není úplně přesné, protože ne všechny meziprodukty jsou stejné) dráhy a tím je dráha katabolická (odbourávající, degradační) a anabolická (biosyntetická). Jsou to uspořádané sledy chemických reakcí a vzájemně se doplňují, jelikož produkty katabolismu jsou stavebními kameny pro anabolické dráhy a naopak.