neděle 6. dubna 2014

JARNÍ *D*E*T*O*X*

Sousloví  jarní „detoxikace“ je v poslední době snad jedním z nejpoužívanějších. Všichni se můžou zbláznit aby se co nejvíc detoxikovali. Jenže ono to není tak slavné....a procedury a nejrůznější kúry nejsou tak „detoxikační“ jak se všude propaguje.....


Vitamínová jarní očista :)

V období jara se ze všech stran valí nejrůznější články o tom, jak bojovat proti jarní únavě, jak se detoxikovat, jak očistit po zimě tělo apod. Přijde Vám, že jste se za zimu „ toxikovali“ ? Mě tedy ne. A proto se raději přikláním k tomu, nazývat tyto procesy OČISTNÝMI (místo detoxikačními). Očista organismu zní prostě líp a lépe vystihuje podstatu věci. Proces detoxikace organismu z biochemického pohledu není tak snadný, aby na něj stačilo pár dní, či pár týdnů (o tom by se ale dalo opět polemizovat, např. takový drogový detox apod.). Nehodlám tu na tomto místě proti tomu zbrojit, jelikož už je to tak zažité, že to ani nemá cenu :) Zkrátka a dobře fakticky to není až tak správně, ale slovo "detoxikace" se tak ujalo, že se prostě používá.

Pro koho jsou očistné kúry vhodné? Všechno je relativní. Člověk, který už léta nedodržuje zdravou životosprávu, má nadváhu a podstupuje denně stresové situace má potřebu očisty mnohem větší než člověk, který žije víceméně zdravě, pravidelně sportuje a zdravě se stravuje. K tomuto faktoru by měl také každý přihlížet při rozhodování, jakou verzi očisty zvolí. Ne každý je stavěný na drastické změny, proto by jakákoliv velká změna měla probíhat s dostatečným uvážením a plnou duševní přípravou.



Tipů na nejrůznější očisty těla je v literatuře a na internetu kvantum - od rýžových diet po omezení na konzumaci ovocných a zeleninových šťáv, vyřazení mléčných výrobků, ananasová očista.... V podstatě vše co vás napadne. Jedno mají ale společné - u očisty těla zevnitř jde hlavně o výrazné omezení konzumace pevné složky stravy za účelem odlehčení trávicímu ústrojí a vyplavení „usazenin“.


Rozhodnutí k držení kúry by mělo pocházet hlavně čistě z vlastní vůle a přesvědčení - to totiž výrazně pomůže při jejím dodržování. Spolu s omezením jídla bychom měli také dodržovat téměř dvojnásobný pitný režim než normálně. Jako třešničku na dortu bychom měli přidat nějakou drobnou životní změnu - probrat šatník, dát si předsevzetí, navštívit všechny členy své rodiny... prostě něco, co bude s touto očistou spojené a bude promítnuto i ven. Jako bonus, což už je na každém z nás, můžeme zařadit i trochu duševní očisty ať už formou meditací, jógy nebo četbou knih s příslušnou tématikou :)

Přijde mi to samozřejmé, ale pro ty, kteří to prostě musejí vidět napsané - k očistě těla patří samozřejmě jakákoliv absence cigaret, alkoholu, a také všech medikamentů.


Občas mám dny, kdy nemám vůbec potřebu jíst, respektive moje tělo vůbec nepociťuje hlad. Snažím se tedy alespoň jíst trochu z nutnosti a brát tyto dny jako očistné. Jím pouze suchou rýži, vařenou zeleninu, případně obilné kaše. Přiznám se, že jsem vždy k jakýmkoliv kúrám byla velmi skeptická, a do jisté míry, stále jsem. Zvědavost ale zvítězila (a taky trochu touha mít tu možnost svým potenciálním klientům říci, že s tím mám své zkušenosti :) A tak jsem se rozhodla zkusit svou první očistnou kúru letos:) Inspirovaly mě k tomu ohlasy od lidí okolo mě a také to, že ji prodáváme u nás v studiu a prošla mi už snad padesátkrát pod rukama :) (a nehledě na to, že tuto kúru držela taky Beyoncé :))) Jmenuje se Neera a je to v podstatě sirupový koncentrát, který se míchá s kayenským pepřem, citrónovou šťávou a vodou v určitém poměru. Každá složka má svojí funkci. Balení se prodává pro 3,7 a 10 dnů, v závislosti na délce kúry. Vzhledem ke své tělesné kompozici a relativně dost zdravému životnímu stylu O:-)...jsem se rozhodla pro třídenní kúru a jsem sama na sebe dost zvědavá. Více informací třeba zde.



Neera je stromový sirup obsahující mízu 4 druhů jihoasijských palem a kanadský javorový sirup
 (zdroj: 
siddha-ajurveda.cz)

Máte zkušenosti?

Jakékoliv komentáře k Neera a jiným očistným kúrám jsou vítány :)




Žádné komentáře:

Okomentovat